2.1. Загинали за Родината от Земенска община





АНКЕТНА КАРТА

1.

НАИМЕНОВАНИЕ

 ПАМЕТНИК

2.

МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ

град Земен        
oбщина Земен                 област Перник                   

3.

ТОЧНО МЯСТО НА, КОЕТО СЕ

НАМИРА

В алеята до читалищната сграда

4.

КАКЪВ Е ПАМЕТНИКА

/паметник,монумент,костница,военно гробище и др./

паметник

5.

РАЗМЕРИ, ОПИСАНИЕ

Височина 2 м., ширина – 0,80/0,30 м. От двете страни има метални отливки на кръста за храброст и изписани имена на убитите във войните.

6.

ОТ КАКЪВ МАТЕРИАЛ Е НАПРАВЕН

Мраморен камък

7.

ПРОЕКТАНТ И ИЗПЪЛНИТЕЛ

неизвестен

8.

ДАТА НА ОТКРИВАНЕ

30.09.1940 год.

9.

КАКВА СУМА Е ИЗРАЗХОДВАНА ЗА ПОСТРОЯВАНЕТО

 

10.

ЧИЯ СОБСТВЕНОСТ Е ПАМЕТНИКЪТ И ЗЕМЯТА, НА КОЯТО Е ПОСТРОЕН /държавна, общинска, частна

Общинска собственост

11.

КАКВО СЪБИТИЕ УВЕКОВЕЧАВА /война, битка, виден пълководец, герой от войните/

Герои от войните

12.

КОГА СЕ ЧЕСТВА ПАМЕТНИКА И С КАКВО МЕРОПРИЯТИЕ

02 юни – полагане на цветя

13.

НАДПИСИ НА ПАМЕТНИКА

Загинали за Родината от Земенска община.

Вечна слава  на героите !

14.

СПИСЪК НА УБИТИТЕ

Приложение №1

Да

15.

СНИМКА

Приложение №2

Да

16.

СЪСТОЯНИЕ   /описание/

Приложение №3

Буквите трудно се четат.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Приложение № 1

ЗАГИНАЛИ

 

ЗА РОДИНАТА

ОТ ЗЕМЕНСКА ОБЩИНА

1912 – 1913 г

 

ЗЕМЕН

 

Редник       Йордан Хр. Милев                 редник  Радо Ст. Иванов

„              Серафим П. Стоянов                „         Спиро П. Янакиев

„              Рангел В. Велчов                      „          Костадин Б. Борски

„              Симион М. Дойчинов              „          Мито М. Миладинов

„              Стойне С. Топчийски               „          Стоимен П.Томанов

„              Заре Ст. Бакалски                     „          Васил Д. Муршин

„              Кирил Д. Груев

с. ПЕЩЕРА

 

фелдф.        Димитър А. Бачев                  редник  Димитър Н. Гогушев

мл.подоф.  Милан с. Зарев                          „          Алекси Ив. Чакарин

„              Спас Я. Митрев                        „          Христо Я. Малинов

„              Миле Ив. Жежов                       „          Георги м. Петрунов

ефр.            Евтим Ст. Джорнилов              „          Димитър Я. Илиев

редник       Алекси Т. Мирков                    „`         Димитър В. Китин

с. ВРАНЯ СТЕНА

 

ефр.            Заре К. Вучков                         „           Александър П. Тончов

„               Велко Г. Пашалийски               „          Стоян Г. Костадинов

Редник       Рангел М. Колев                       „           Георги Н. Тасев

„               Симеон Хр. Стойков

с.БЛАТЕШНИЦА

 

редник       Милан П. Костадинов           редник   Димитър Г. Величков

„              Иван П. Дойчинов                    „          Милан Ст. Дамянов

„              Милан В. Ковачки                    „          Милан М. Антов

„              Милан И. Тасев

с.ЖАБЛЯНО

 

мл.подоф.  Михал м. Алексов                  редник   Цветко Я. Кжтняшки

„              Алекси Цв. Веселинов             „          Йордан К. Коларски

Редник       Илия Н. Коларски                     „          Илия Кр. Петрев

1915 – 1918 г.

 

ЗЕМЕН

 

Подпор.     Григор М. Арнаудов             редник   Величко Ив. Спасов

Мл.подоф. Евтим П. Стоянов                     „          Кирил М. Стоянов

„              Яне Д. Марковски                    „          Рангел Гр. Петров

„              Никола А. Миленов                  „          Никола С. Пейчов

Редник       Йордан П. Стоилков                 „          Петър К. Димитров

„              Костадин Хр. Дойчинов          „          Миле В. Царев

„              Христо Гр. Петрев

с. ПЕЩЕРА

ст.подоф.   Александър Т. Милчев          редник   Димитър Л. Чивиин

редник       Ане Ил. Джавгаров                   „          Димитър П. Чивиин

„              Александър Г. Божилов           „          Петър А. Кьосев

„              Коте Ил. Джавгаров                 „          Лазар М. Златанов

„              Яне З. Искренов                       „          Георги А. Иванов

„              Анани В. Кошарски

с. ВРАНЯ СТЕНА

 

ст.подоф.   Александър П. Велчев           редник   Милан Ст.Стойчов

мл.подоф.  Александър Я. Манев               „          Стойо Г. Стоичков

ефр.            Гиго Ил. Манев                         „          Рангел Т. Божков

„              Стоян В. Манев                        „         Саве Ст.Парталски

„              Димитър З. Милтенов              „         Георги Зл. Иванчов

Редник       Стоян Ст. Колев                       „         Стойо Т. Иванчов

„              Анко Г. Божков                        „         Яне Ст. Сточов

„              Иван Т. Попов

 

с.БЛАТЕШНИЦА

 

подпор.      Петър Ст. Ников                    редник    Михал П. Пейчов

ст. подоф.  Йордан Г. Коларов                   „           Давидко М. Петрев

мл. Подоф. Симеон А. Ковачки                  „           Алексо Г. Тафджийски

„              Михаил Ст. Велков                   „           Милан Ив. Михайлов

Ефр.           Димитър А. Илиев                    „           Стоил Г. Стоименов

Редник       Михал К. Младенов                  „           Ефтим В. Ненков

„              Симеон П. Пейчов                    „           Станчо П. Дойчинов

„              Васил М. Златков                               „           Алексо П.Х. Стефанов

„              Арсо П. Деянов                        „           Васил Г. Деянов

„              Васил Д. Тошев

с.ЖАБЛЯНО

ст.подоф.   Коста Ив. Бочов                    редник    Кирил З. Богданов

мл.подоф.  Методи Ст.Божков                   „           Рангел З. Богданов

„              Методи Л. Джамбазки              „          Йордан Цв. Веселинов

„              Никола Хр. Ваклинов               „          Никола В. Чучкарски

„              Петър В. Стойнев                     „          Асен Хр. Ваклинов

Редник       Александър Ив. Богев              „          Стоянчо М. Делийски

„              Арсо Б. Станоев                       „          Истати Цв. Веселинов

„              Стоимен М. Йовев


  1. Основна рубрика: Регистри
  2. 4.28. Паметник на Загиналите в Отечествената война 1944-1945 г., с. Студена
  3. 6.5. Вьзпоменателни надписи, венец и орден за храброст за воините от 1912-1913 г. , 1915-1918 г.
  4. Регистър на военните паметници в област Перник
  5. 4.29. ПАМЕТНИК НА ГЕНЕРАЛ-МАЙОР ВАКЛИН ЦЕРКОВСКИ 1858-1917 г., КВАРТАЛ ЦЪРКВА
  6. 6.10. Паметник на падналите за свободата на народа, с. Долна Мелна, община Трън
  7. 5.23. Паметник на загиналите във войните 1912 - 1913; 1915-1918 и 1941-1945 год.
  8. 6.6. В памет на загиналите ярловчани във войните от 1912-1913 г. и 1914-1918 г.
  9. 6.7. Загинали през 1912 - 1918 г. от с. Парамун
  10. 6. Военни паметници в община Трън
  11. 6.8. Паметник на загиналите през войните 1885 -1945
  12. 6.4. Сръбско - българската война 1885 г. и в памет на Пети пехотен Дунавски полк
  13. 6.3. Възпоменателни плочи на загиналите от гр. Трьн 1912 – 1918г.
  14. 6.1. В памет на загиналите вуканчани 1912-1913г. , 1915-1918г. , 1944-1945 г.
  15. 5.22. Паметник на Загинали за Родината от с. Поцърненци, Радомир
  16. 5.21. Паметник на капитан Мирчо Христов, гр. Радомир
  17. 5.20. Паметник на полковник Евтим Рангелов, гр. Радомир
  18. 5.19. Паметник на Никола Корчев, гр. Радомир
  19. 5.18. Паметник на загиналите във войните 1912-1913; 1915-1918 и 1941-1945 год.
  20. 5.17. Паметник - мраморна плоча на загиналите във войните 1912-1918 и 1945 год.
  21. 5.16. Загиналите във войните 1912-1913; 1915-1918 и 1941-1945г. от с. Чуковец
  22. 5.15. Загиналите във войните 1912-1913; 1915-1918 и 1941-1945 год. с. Дебели лаг
  23. 5.14. Паметна плоча на загиналите в Отечествената война с. Долна Диканя
  24. 5.13. Паметник на загиналите във Балканската и Първата световна войни
  25. 5.12. Паметник на загиналите в Отечествената война 1944-1945 год.
  26. 5.11. Загиналите във войните 1912-1918 год. и 1941-1945 год., и безследно изчезналите
  27. 5.10. Паметник на загиналите в Отечествената война1944-1945 год.
  28. 5.4. Паметник на загиналите във войните 1912 – 1918, Отечествената война и при изпълнение на служебния си дълг
  29. 5.3. Паметник на подпоручик Константин Цанков
  30. 5.2. Паметна плоча на загиналите във войните 1912-1913; 1915-1918 год.
  31. 5.1. Паметник на загиналите във войните 1912-1913; 1915-1918 год.
  32. 4.27. Паметник на загиналите жители през войните - с. Драгичево
  33. 4.26.Военен паметник на загиналите жители на селата Райлово и Църнел във войните - с. Люлин
  34. 4.25. Паметна плоча на сградата на старото кметство в гр. Батановци
  35. 4.24. Паметник на Загиналите в Балканската и Междусъюзническата война намиращ се в гр. Батановци
  36. 4.23. Паметна плоча на Загиналите за родината от с. Бела вода, околия Радомирска 1912-1913, 1915-1918 г.
  37. 4.22. Паметна плоча на загиналите в Отечествената война
  38. 4.21. Паметник в памет на загиналите във войните - 1912-1913,1915-1945г., с. Боснек
  39. 4.20. Паметна плоча на загиналите в Отечествената война - с. Черна гора, община Перник
  40. 4.19. Паметник в памет на убитите и загинали герои от с. Църква за родината 1912-1913, 1915-1918г.
  41. 4.18. Паметник на загиналите във войните 1912-1913, 1915-1918, 1944-1945 г., с. Дивотино
  42. 4.17. Морена на загиналите в Отечествената война 1944-1945 г., с. Драгичево
  43. 4.11. Паметна плоча на загиналите в Отечествената война 1944-1945 г., с. Мещица
  44. 4.10. Паметна плоча - 26 пехотен пернишки полк във войните 1912-1913 и 1915-1918 години., гр. Перник
  45. 4.9. Паметник на летец-изтребителя поручик Димитър Попов
  46. 4.8. Паметник на граничара мл.лейтенант Вергил Ваклинов, загинал на 02.07.1953 г.
  47. 4.7. Паметници на загиналите във войните 1912-1913, 1915-1918 г., 1944-1945 г., с. Расник
  48. 4.6. Паметни плочи на загиналите за родината 1912-1913, 1915-1918 г., с. Студена
  49. 4.5. Паметна плоча на загинали за родината от с. Велковци, Брезнишко 1912-1913 г.
  50. 4.4. Паметна плоча на загиналите в Отечествената война 1944-1945г., с. Вискяр
  51. 4.3. Паметна плоча на загиналите във войните 1913-1918, 1944-1945 г., с. Витановци
  52. 3.13. Паметник - костница в памет на падналите герои от с.Егълница през Великите войни 1912-1913г.
  53. 3.12. Паметник - костница в памет на опълченците от с.Калище участници в Руско-турската освободителна война 1877-1878г.
  54. 3.11. Паметник - костница в памет на загиналия летец поручик Георги Кюмюрджиев
  55. 3.7. Паметник - костница в памет на загиналите войници от с. Ковачевци, през войните 1913-1919г. и 1916 и 1918 година от признателните съселяни 01.09.1920г.
  56. 3.6. Паметник - костница на загиналите воини от с. Лобош през Освободителната и Междусъюзническата война (1912 – 1913) и (1915 - 1918г.) и загиналите в Отечествената война 1941 – 1945 г.
  57. 3.5. Паметник - костница на загинал герой от XІІІ пехотен рилски полк Стоян Зарев Петров
  58. 3.4. Паметник - костница на падналите герои от войната 1912-1918г.
  59. 3.3. Паметник - костница в памет на убитите и починали сирищничани във войните 1912-1918г.
  60. 3.2. Паметник - костница в памет на убитите герои през войните 1912-1944г.
  61. 3.1. Паметник - костница в памет на загиналите за Родината от 1912, 1913, 1915, 1918г.
  62. 2.14. Паметник на загиналите за Родината от с.Беренде, Радомирско
  63. 2.13. Поклон борци за обединението, ще ви следим - с. Блатешница
  64. 2.12. В памет на падналите герои от Дивлянската община загинали за отечеството през 1912-1913 г. и 1915-1918 г. Въздигнат по инициатива на подзапасните подофицери
  65. 2.11. Паметник за слава на героите загинали за свободата на поробените народи от фашизма
  66. 2.10. Паметник на героите от войните
  67. 2.9. Паметник на подофицера Иван Иванчов от гранични войски на 21 г. убит 1948г. и подофицера Йордан Стоянов на 28 г. от 13 пехотен полк на 26.Х.1944 г. загинал като боец за родината при Страцин
  68. 2.8. Работници от фабриката , загинали в Отечествената война по фронтовете в бивша Югославия
  69. 2.7. Паметник в памет на загиналите във войните 1912-1918 г. и 1941-1945 г.
  70. 2.6. Паметник на загиналите във войните 1913 – 1918 г.
  71. 2.5 Загинали през Отечествената война родени в с.Пещера, обл.Софийска
  72. 2.4. Паметник увековечаващ героизма на убитите, паднали в жертва за национална свобода
  73. 2.3. Убити за България 1913 – 1918 г.
  74. 2.2. На загиналите за Родината – вечна слава
  75. 2.1. Загинали за Родината от Земенска община - Текуща страница
  76. 1.9. Паметник на героите от 2-ри пехотен Струмски полк, загинали в Сръбско-българската война – 1885 г.
  77. 1.8. Паметна морена на загиналите в Сръбско-българската война от 1885 г. - Местността “Чурек”
  78. 5.9. Паметна плоча на загиналите в Отечествената война 1944-1945 год.
  79. 5.8. Паметна плоча на загиналите във войните 1912-1915 и 1944-1945 год.
  80. 1.7. Паметник на загиналите във войните / 1912 – 1913 г., 1915 – 1918 г./ войници и офицери
  81. 1.6. Паметник на загиналите в Отечествената война и на загиналите борци против фашизма и капитализма
  82. 1.5. Паметник на загиналите във войните /1912-1918 г./ и /1944-1945 г./, с. Горно Романци, община Брезник
  83. 1.4. Паметник на загиналите от с. Долна Секирна във войните от 1912 – 1918 г.
  84. 1.3. Паметник на загиналите в антифашистката борба и Отечествената война /1941-1945 г./, с. Красава
  85. 1.2. Паметна плоча на загиналите за Родината от с. Ноевци, /1912-1913; 1915-1918; 1944 - 1945 г./
  86. 1.1. Паметник на загиналите във войните /1912-1913, 1915-1918, 1944-1945 г./, с. Завала
  87. 5.7. Паметник на загиналите във войните 1912-1913 и 1915-1918 год.
  88. 3.10. Паметник - костница в чест и памет на падналите герои от с. Калища 1912-1918г.
  89. 3.9. Паметник - костница в памет на загиналите през Отечествената война 1944г.-1945г.
  90. 3.8. Паметник - костница в памет на падналите незабравими герои от с.Косача през Балканската и Междусъюзническата войни 1912г.-1913г.
  91. 4.2. Морена на загиналите в Отечествената война 1944-1945 г., с. Зидарци
  92. 4.1. Паметна плоча - участие на перничани в Отечествената война /1944-1945 г./, гр. Перник
  93. 6.9. Загиналите Изворчани в воините 1912- 1945. Вьзпоменателна плоча посветена на рьководителя на Знеполското вьстание -1830. Вьзпоменателна плоча посветена на Изворските учители – 1880 - 1947.
  94. Регистър на върнатите решения на общинските съвети
  95. 5.6. Паметник на загиналите във войните 1912-1913; 1915-1918 год.
  96. 5.5. Паметник на загиналите във войните 1912-1913; 1915-1918 и 1941-1945 год.
  97. 3. Военни паметници в община Ковачевци
  98. 5. Военни паметници в община Радомир
  99. 4. Военни паметници в община Перник
  100. 4.16. Паметник в памет на загиналите герои от Г. Бучино през 1912-1918 г.
  101. 2. Военни паметници в община Земен
  102. 1. Военни паметници в община Брезник
  103. 6.11 Паметник-костница „Слишовска могила“ с. Слишовци, общ. Трън
  104. 4.15. Паметник - костница на загиналите в Отечествената война, с. Ярджиловци
  105. 4.14. Паметна плоча на загиналите във войните 1912-1913, 1915-1918 г., с. Кладница
  106. 6.2. Загиналите врабчани във войните 1912-1918 г. и в Сръбско-българската война
  107. 4.13. Паметна плоча на загинали във войните за национално освобождение и обединение, с. Кралев дол
  108. 4.12. Паметник на загиналите от с. Лесковец, Радомирско, 1912-13, 1915-1918
  109. Паметник на загиналите във войните 1912г. -1913г.; 1914г. -1918г.; 1939г. -1945г.

Търсене